2022 - Koło Łowieckie "Jeleń-Wołkowyja"

KOŁO   ŁOWIECKIE
"JELEŃ"
w  WOŁKOWYI
MENU
Przejdź do treści

2022

Galeria > Polowania Zbiorowe
Polowanie zbiorowe 3.12.2022 obwód 209pk.
Na zbórce zameldowało się dziesięć osób, w tym stażysta i dwóch naganiaczy. Determinacja kolegów sprawiła, że udaliśmy się na Wierchy Rybiańskie, gdzie rozstawiliśmy "linię" myśliwych, a naganka
w liczbie czterech ruszyła od strony Myczkowa . W miocie bylo pełno tropów wilczych plus niedzwiedz, który zaprezentował się w całej okazałości jednemu z naganki.
Na linii zameldował się tylko lis, którego pozyskał Bartek W. Bartek też został królem polowania. Potem pieczenie kiełbasy i wspomnienia z polowań z przeszłości ubarwiły całe nasze spotkanie.Darz Bór.

Jak wyglądało nasze "Polowanie Wigilijne"?
Krótka relacja z tego wydarzenia, bo polowanie się nie odbyło!!! Na zbiórce zameldowało się z łącznej liczby 90 członków naszego Koła aż 7  mysliwch (siedmiu!!!)
Czyżby należało powiedzieć w myśl porzekadła : „jaka wigilia, taki cały rok , albo- jaki cały rok taka wigilia...?"


Tradycja wigilijnego polowania
Tradycja polowania wigilijnego sięga bardzo dalekich lat. Tradycja polowań w tym okresie przetrwała do dzisiaj.(wgląda na to, że nie wszędzie). Obecnie polowania wigilijne to bardzo podniosłe wydarzenia i chociaż ich korzenie nie mają nic wspólnego z tradycją chrześcijańską, to obecnie oba wydarzenia nawzajem się przeplatają. Przez długie lata w bożonarodzeniowych szopkach można było spotkać turonia, który potwierdzał rodowód polowania wigilijnego.
Niemal każde koło łowieckie w Polsce organizuje wigilijne polowanie. Jest to jedno z najstarszych tradycyjnych polowań w polskim łowiectwie. Co prawda coraz częściej zdarzają się w ostatnich latach przypadki przenoszenia wigilijnego polowania na inny dzień. Każdy myśliwy potwierdzi jednak, że atmosfera i klimat towarzyszący spotkaniu 24 grudnia jest niepowtarzalny i charakterystyczny tylko dla tego jednego dnia w roku.
Jak wygląda wigilijne polowanie?
Polowanie wigilijne rozpoczyna się wczesnym rankiem. Zasadniczo jest to jedno z krótszych polowań w ciągu roku, ponieważ tego dnia jest jeszcze przecież wiele innych obowiązków do wykonania. Polowanie trwa najczęściej tak długo, aż zostanie upolowanych tyle sztuk zwierzyny, ile strzelb uczestniczy w polowaniu. Najczęściej kończy się  ono jeszcze przed południem. Charakterystycznym dla tego dnia przesądem jest zezwolenie na puszczanie zwierzyny wolno. Dobry zwyczaj nakazuje, aby zwierzynie napotkanej w miotach darować życie, a to nie przyniesie pecha w kolejnym roku.
Podczas polowania wigilijnego najczęściej poluje się na drobną zwierzynę. Tak jak przy każdym polowaniu, tak i tutaj, ustrzelonej zwierzynie wkłada się ułamaną gałązkę, czyli złom do pyska, a także nakłada się gałązkę na ranie zwierzęcia. Po zakończeniu polowania zwierzęta układa się na prawym boku, według ich hierarchii. Myśliwi oddają także hołd zwierzynie chwilą milczenia lub salwami – po jednym strzale na cześć każdego z upolowanych zwierząt.
Bardzo ważnym zwyczajem jest połamanie się opłatkiem. Jednak w tym przypadku opłatkiem łamią się nie tylko myśliwi. Z opłatkiem myśliwi udają się także do paśników. Wszyscy uczestnicy polowania obowiązkowo przynoszą także karmę dla zwierzyny i pozostawiają je zwierzynie. Przy okazji z paśnika należy zabrać ze sobą kilka źdźbeł sianka i włożyć je pod wigilijny stół. To przyniesie szczęście i obfitość w kolejnym roku.
Po zakończeniu polowania myśliwi spotykają się przy wspólnym posiłku. Przy wspólnym posiłku podsumowuje się cały mijający rok. Myśliwi wspominają najmilsze wydarzenia, a także zacieśniają więzi.
Z wigilijnym polowaniem łączy się także przesąd „jaka wigilia, taki cały rok”. A to oznacza, że jeżeli podczas wigilijnego polowania myśliwemu udało się upolować zwierzynę, to w kolejnym roku także będzie mu dopisywało szczęście. Świąteczna atmosfera i przyjazne nastawienie towarzyszą myśliwym w tym dniu w szczególny sposób. Dlatego też dla wielu myśliwych wigilijna tradycja myśliwska to zdecydowanie więcej niż tradycyjne polowanie. A udział w nim przynosi pomyślność w całym nadchodzącym roku. Kto bowiem uczestniczy w polowaniu wigilijnym, długo jeszcze polował będzie.......
Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści